Mieszkańcy południowej Dalmacji słyną z zamiłowania do smacznego jedzenia i dobrych win, w związku z czym w Dubrowniku znajduje się wiele obiektów gastronomicznych, od barów szybkiej obsługi, po wykwintne restauracje. Większość popularnych restauracji zlokalizowana jest w centrum miasta, więc można do nich wstąpić podczas miejskiej przechadzki.
Bogata oferta kulinarna sprawi, że nawet najbardziej wybredny wczasowicz znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. W Dubrowniku można się delektować kuchnią francuską, sushi, a także wysokiej jakości stekami. Osoby preferujące znane na całym świecie smaki znajdą w centrum miasta kilka pizzerii, a także restaurację meksykańską. Większość restauracji ma przyjemny wystrój odzwierciedlający romantyczną atmosferę Adriatyku.
Goście często przejawiają chęć spróbowania lokalnych dań. W Dubrowniku można delektować się wykwintnymi potrawami Południowej Dalmacji. Tradycyjna kuchnia Dubrownika opiera się na świeżych, lokalnie uprawianych warzywach i owocach, wysokiej jakości mięsie i rybach z odrobiną przypraw oraz dużą ilością oliwy. Podczas pobytu w Dubrowniku w licznych tawernach i restauracjach warto skosztować dań rybnych. Gorąco polecamy tawernę Lokanda i restaurację Proto, obie zlokalizowane w centrum miasta.
Osoby zainteresowane daniami typowymi dla Dubrownika powinny skosztować zielonej menestry, wędzonego mięsa oraz duszonej kapusty. Miłośnicy owoców morza będą mogli posmakować również dalmatyńskiej sałatki z ośmiornicy, czarnego risotto, skorupiaków oraz grillowanych sardynek. Wszystkie dania rybne przygotowywane są z najświeższych ryb z głębin Adriatyku i ze skorupiaków hodowanych w czystych wodach morskich. Natomiast osoby lubiące słodycze mogą wybierać spośród szerokiej oferty lokalnych deserów takich jak: Dubrownicka Rozata (podobna do creme brulee), ciasto Ston, kotonjata (pudding z pigwy), arancini (kandyzowana skórka pomarańczowa) oraz wielu innych.
Wszystkie klasowe restauracje oferują szeroki wybór win. Plantatorzy winorośli i właściciele winnic szczycą się wysokiej jakości czerwonymi winami, spośród których najbardziej znanym jest Plavac Mali. Nazwa tej odmiany pochodzi od małych, ciemnoniebieskich winogron uprawianych w centralnej części niedaleko położonego Półwyspu Pelješac.