Peljesac jest drugim co do wielkości półwyspem w Chorwacji i położony jest na południu Morza Adriatyckiego, wzdłuż jego wybrzeża. Pelješac, otoczony przez liczne wyspy i wysepki, charakteryzuje łagodny klimat śródziemnomorski z piękną przyrodą i bogatym dziedzictwem kulturowym. Oprócz walorów turystycznych Pelješac słynie z wielu winnic, a co za tym idzie, z wysokiej jakości win, z których najbardziej znane to Dingač i Postup.
Bogata i ciekawa historia półwyspu Peljesac ma swoje początki w okresie neolitu i epoce kamienia łupanego. Na całym półwyspie występują liczne znaleziska z epoki kamienia. W późniejszych okresach epoki metalu Peljesac zamieszkiwały plemiona iliryjskie, stąd wpływ kultury greckiej, która stopniowo formowała specyficzną kulturę śródziemnomorską. Na półwyspie zachowało się kilka świątyń iliryjskich.
Rzymianie dokonali najazdu na Pelješac w II wieku przed narodzeniem Chrystusa i utrzymali swoje panowanie aż do czasów średniowiecznych. W XIV wieku Peljesac stał się częścią Republiki Raguzy, wchodząc w epokę dobrobytu oraz znaczącego rozwoju gospodarczego i kulturowego. W tamtym czasie zbudowano miasto Ston, otaczając go murami obronnymi w celu zapewnienia ochrony dla wydobycia soli stanowiącej źródło dobrobytu i potęgi Dubrownika. Mury obronne o długości 5 km zachowały się aż do dnia dzisiejszego i są najdłuższym systemem obronnym tego typu w Europie. W kolejnych wiekach Peljesac podzielił losy Dubrownika. W XIX wieku przetrwał francuską i austriacką dominację, a w roku 1991 odparł serbską agresję.
W czasach nowożytnych Pelješac postrzegano głównie jako rejon rolniczy z żyznymi glebami odpowiednimi dla upraw roślin typowo śródziemnomorskich takich jak oliwki, winogrona i owoce cytrusowe. Obecność wspaniałych winnic i plantacji drzew oliwnych z wiecznie zielonymi lasami śródziemnomorskimi oraz krystalicznie czyste, lazurowe wody morskie i wspaniałe plaże dodają uroku temu półwyspowi. Peljesac należy do najbardziej atrakcyjnych miejsc turystycznych regionu. Oprócz bogatej roślinności, na półwyspie można podziwiać wiele gatunków dzikich zwierząt, z których niektóre są endemitami.
Do Peljesac można łatwo dostać się zarówno z lotniska w Dubrowniku, jak w Splicie. Poruszanie się po półwyspie jest możliwe dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze drogowej. Przez cały rok funkcjonują połączenia promowe z Pelješac do Ploče, Korčuli i Mljet.
Na Półwyspie Peljesac nie ma hoteli, jednak istnieje możliwość noclegu w jednej z wielu kwater prywatnych znajdujących się w takich miejscowościach jak: Ston, Žuljana, Dingač i Lovište. Ceny noclegów wahają się od 10 do 15 Euro za dobę.
Klimat śródziemnomorski gwarantuje idealne warunki pogodowe podczas urlopu. Z tego też powodu najwięcej turystów przyjeżdża tu w porze letniej, aby skorzystać z ciepłej, słonecznej pogody, świeżego powietrza i krystalicznych wód morskich. Większość plaż na Peljesac jest pokryta żwirem lub piaskiem. Na każdym kroku wyczuwalna jest woń lasów sosnowych i aromatycznych ziół. Polecamy udać się na naturalnie urokliwe plaże Papratno, Vučine, Dingač i Mirce. Osoby poszukujące aktywnych form wypoczynku mają do wyboru pływanie, nurkowanie, podwodne wędkowanie, windsurfing, kite surfing, gry zespołowe, jazdę na rowerze, piesze wędrówki i alpinizm jaskiniowy.